Przygotowanie do rozwodu. Co warto wiedzieć?
Rozwód jest często bardzo trudnym doświadczeniem, dlatego przed podjęciem tej decyzji warto dokładnie się zastanowić, a także skorzystać z mediacji.
Mediacje nie muszą dotyczyć pogodzenia się, mogą dotyczyć kwestii spornych, takich jak: podział majątku, alimenty. Jeśli jednak ostatecznie decydujemy się na rozpoczęcie postępowania rozwodowego, to niezbędne jest odpowiednie przygotowanie, aby jak najmniej rzeczy zaskoczyło nas w trakcie i abyśmy możliwie ograniczyli ilość stresu związanego tą życiową zmianą.
Odpowiednia dokumentacja i dowody
Możemy rozwieść się bez orzekania o winie za rozpad małżeństwa lub prowadzić proces z udowadnianiem winy. W sprawie rozwodowej bez orzekania o winie sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron. Jeśli decydujemy się na rozwiązanie małżeństwa z orzekaniem o winie, to składając pozew, musimy przedstawić dowody winy za rozpad naszego związku. Dlatego warto przed złożeniem pozwu zastanowić się nad tym, czy i jakimi dowodami dysponujemy. Na spotkanie z adwokatem najlepiej zabrać wydrukowane e-maile, wiadomości tekstowe, zdjęcia oraz wszelkie inne dokumenty, które mogą być dowodami w tej sprawie. Adwokat obiektywnie oceni, jaką mają one wartość dowodową w sądzie. Równie istotne będą także nasze wyjaśnienia, dlatego wcześniej powinniśmy się dobrze zastanowić i przypomnieć sobie wszelkie ważne okoliczności związane z tą sprawą. Możemy także poprosić świadków, którzy przedstawią w sądzie swoje zeznania.
Uzgodnienie spornych kwestii
Przed rozpoczęciem postępowania rozwodowego większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że wiąże się ono z bardzo wieloma dodatkowymi kwestiami, które wymagają przemyślenia. Przede wszystkim jeżeli mamy dzieci, zastanówmy się, z kim one mają mieszkać, jak mają wyglądać kontakty drugiego rodzica z dziećmi. Pomyślmy zawczasu o świętach i wakacjach. Zwykle kwestią zapalną jest wysokość alimentów. W przypadku gdy nie ma zgody małżonków co do sposobu podziału majątku, będzie konieczna odrębna sprawa sądowa o podział majątku. To niestety wiąże się z kolejnymi kosztami sądowymi oraz kosztami ewentualnego zastępstwa adwokackiego. Może się okazać, że konieczna będzie wycena biegłego rzeczoznawcy. Uzgodnienie sposobu podziału majątku przy rozwodzie jest szybszym i tańszym rozwiązaniem niż odrębny proces.
Pomoc prawnika
Ponieważ rozwód to doświadczenie trudne pod względem emocjonalnym, a z drugiej strony często również skomplikowane od strony prawnej, to dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy prawnika. Będzie to osoba oceniająca całą sytuację obiektywnie, a dodatkowo bardzo dobrze orientująca się w specyfice przepisów prawa związanych z rozwodem. Prawnik pomoże nam przygotować pozew rozwodowy, a także doradzi, jakich argumentów używać podczas samej rozprawy i w jaki sposób zgromadzić dokumentację oraz dowody potrzebne do sprawy rozwodowej.